Ukoliko bismo tragali za svim blagodatima ramazana vjerovatno bi one bile mnogobrojne. Neopisive su ramazanske ljepote i svi darovi koje nam Allah Uzvišeni daruje. Spoznamo li ramazanske blagodati zaželjeti ćemo da on traje cijelu godinu. Jedna od odrednica ramazanskog vremena jeste sehur. Najjednostavnije bismo sehur definisali kao jelo pri samom kraju noći, pripremajući se da zapostimo. Ime sehur je po tome jer se dešava u ‘sehar’ tj. pred zoru ili praskozorje tj. vrijeme prolaska noći i nastupanja dana.
Sehur je mubarek, blagoslovljeno vrijeme što potvrđuje Kur’an i plemeniti poslanik Muhammed a.s., u hadisima.
‘I u praskozorje su oprost grijeha molili.’ (Ez -Zarijat 18.) kao što kaže Uzvišeni u drugoj suri: “I koji se budu u posljednjim časovima noći za oprost molili.” (3:17)
Allah Uzvišeni je nazvao pohvalnim ‘Ibadu Ar-Rahman robovi Milostivog’, i vjernike koji provode noći u kijamu i sedždi.
Navodi se u vjerodostojnim izvorima od ashaba, r.a., da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Doista, Uzvišeni se Allah spušta svake noći na dunjalučko nebo gdje provodi posljednju trećinu noći i kaže: ‘Ima li ko od pokajnika, pa da mu Ja oprostim; ima li ko od onih koji traže oprosta, pa da mu udovoljim; ima li neko da nešto traži, pa da mu se da ono što traži’ – tako sve do pojave zore.”
Naš voljeni poslanik Muhammed a.s., je rekao: “ Sehur je u potpunosti blagoslovljen i nikako ga ne izostavljajte, pa makar neko od vas popio gutljaj vode, jer zaista Allah i meleki donose salavat na one koji ustaju ne sehur.” ( Bilježi Imam Ahmed )
Božiji Poslanik s.a.v.s., uobičavao je sehuriti do krajnje vremenske granice do koje je dopušteno. Prenosi se od Zejd ibn Sabita:” Jeli smo u vrijeme sehura s Vjerovjesnikom a.s. i potom smo ustali da obavimo namaz. Enes ga je upitao koliko treba proteći vremena između sehura i namaza, a on je odgovorio: “ Koliko se može proučiti pedeset ajeta. “ ( Muttefekun alejhi )
Jedna od najvažnijih životnih dimenzija jeste posjedovati bereket. Savremeni stil životni daje čovjeku stalno natjecanje u materijalnom, da gotovo zaboravni insan zanemaruje duhovnu komponentu prijeko potrebnu. Tako će naši stariji – učeni, sa ahom izustiti da nema više bereketa ili berićeta kako je ustaljeno u našem jeziku. Bereketa nema u zatvorenosti, isključivosti. Berićet nam je potreban u svemu, u porodici, u školi, na poslu u svim relacijama. Allah Dragi, berićet posebno daruje u mjesecu ramazanu. Upravo je sehursko vrijeme, vrijeme velikog berićeta. Poučava nas Poslanik a.s.,:
“ Ustajte na sehur, jer je u sehuru bereket.”(Muttefekun alejh)
Zapravo, svaki zajednički obrok je bereket. Predaje kazuju da je Ibrahim a.s., dobio nadimak ”Allahov prijatelj” iz razloga što nikada nije jeo sam, odnosno nikada nije propuštao bereket zajedničkog jela. Odnosno možemo reći bereket je u džematu, u okupljanju na kojem je Uzviženi Gospodar zadovoljan.
Zanimljiva je naša tradicija da se početak svakog dana posta obilježava pucanjem topa s gradskih zidina. Prije pojave topova, u svakom dijelu grada ili po selima su zaduživani ljudi se zvali munadije /onaj koji poziva/, tj. poziva na ručak uz ramazan.
Ibrahim Hakki Čokić, govoreći o simbolici topova, piše: „Mnogi misle da je ramazanskim topovima jedina svrha oglasiti islamskom svijetu nastupanje ramazana, te oglašavati vrijeme iftara i kada treba ručati u vakti sehuru (predzorju) i imsakj učiniti (zapostiti) i onda tude metnuti tačku. A bajramskim, oglašenje bajrama, njegovo trajanje i da se na svršetku rekne: Top puče, bajram prođe… No, topovi, vršeći sve te zadaće, imadu u svom gromkom odjeku i još jedno veoma veliko značenje… Stog ramazanski i bajramski topovi govore… Muslimane! Nastupa ti tvoj veseli ramazan, idi na teravih-namaz, uči salavate, ručaj, imsakj čini, posti i iftaruj se, budi zadovoljan dok svoju vjersku dužnost vršiš… ( Preporod )
Da bi ustale na vrijeme, u mnogim sredinama brinuli su se posebni telali, bubnjari koji su obilazili svaku mahalu i udaranjem u bubanj i na druge načine budili domaćice kako bi na vrijeme pripremile jelo za početak posta. Išli bi od kuće do kuće i u avliji udarali u bubanj, dok se ne bi upalilo svjetlo ili dok ukućani na neki drugi način, ne bi dali do znanja da su čuli njihovo buđenje. Tom bi prilikom izgovarali različite stihove, kao naprimjer:
Ustajte kadike (kadune)
Perite tave
Budite age,
Nek’ nabiju stomake,
Nek’ im sutra postiti nije muka.
( Preporod )
Iskoristimo priliku da svoj evlad navikavamo da ustaju na sehur, te da se u takvom ambijentu odgajaju. Slike sehura, iftara, teravije je nešto što će nositi sa sobom kroz život ako Bog da, a to su upravo vrijednosti koje usmjeravaju na ‘fi ahsani taqweem’, Allah Uzvišeni čovjeka je stvorio kao najljepše biće, valja nam to ‘lijepo’ , probuditi u Ramazanu sa svim prilikama koje su pred nama. Allahumme amin!
Osman Brkić
ICNP Phoenix, ramazan 2023.