Zahvalnost u blagodatima koje imamo

Uzvišeni Allah, dž.š., u Kur`anu podsjeća čovječanstvo na blagodati koje je podario ljudima, kako bi Mu zahvaljivali, budući da je jedino On dostojan toga: “Allah vas iz trbuha majki vaših izvodi, vi ništa ne znate, i daje vam sluh i vid i razum da biste bili zahvalni.”(En-Nahl, 78). Zahvalnost je osobina Svevišnjeg Allaha, a jedno od Njegovih lijepih imena je “Eš-Šekur” (Zahvalni), koje islamski učenjaci tumače na način, da je Allah, dž.š., Onaj koji za neznatno i ograničeno djelo na dunjaluku, daje neograničene blagodati na dunjaluku i nagradu na Ahiretu. Prema većini islamskih učenjaka, suština zahvalnosti Allahu na blagodatima se ogleda u tome da se tragovi blagodati vide i to: u govoru vjernika u smislu priznanja i zahvalnosti; u srcu u vidu prisjećanja i ljubavi; kao i na tijelu u vidu predanosti i pokornosti. Pored toga, vjera nas uči da zahvaljujemo ljudima na dobroti prema nama, što možemo zaključiti na osnovu predaje u kojoj se prenosi da je Muhammed, a.s., rekao: “Kome bude učinjeno kakvo dobro pa rekne onome koji mu je to učinio: `Allah te dobrim nagradio, on se tiime najpotpunije zahvalio.`“ (Tirmizi, 2117.).

Zahvalnost je odlika svih vjernika, a Muhammed, a.s., je svojom praksom potvrdio i pokazao zahvalnost prema Allahu, dž.š. Spominje se u predaji da je Poslanik, a.s., dugo klanjao noćni namaz. Vidjevši koliko Resulullah, a.s., noću klanja, tako da mu od dugog stajanja otiču noge i vene, Aiša, r.a., ga iznenađeno pita: „Allahov Poslaniče, zar to činiš a Allah ti je oprostio tvoje prošle i buduće grijehe?“ A Poslanik, a.s., joj odgovara: “O Aiša, zar da ne budem rob zahvalni!”(Muslim, br. 2820.).

Islam nas uči da svoju zahvalnost Allahu, dž.š., iskazujemo na način pripisivanja svih blagodati Uzvišenom Allahu i spominjanjem Allahovih blagodati: “I o blagodati Gospodara svoga kazuj!” (Ed-Duha, 11.). Islamski učenjaci su još kazali: ”Kada bi neko od nas cijeli život bio na sedždi i to na trnju i do smrti neprestano veličao Allaha, to nema vrijednost ni jedne blagodati koju nam je Allah podario.”

Zahvalnost Allahu, dž.š., je garancija trajnosti Allahovih blagodati, lagodnosti i izobilja u životima ljudi, dok nezahvalnost uskraćuje nafaku i bereket, što potvrđuju riječi Svevišnjeg u Kur`anu: “Allah navodi kao primjer grad, siguran i spokojan, kome je u obilju dolazila hrana sa svih strana, a koji je nezahvalan na Allahovim blagodatima bio, pa mu je Allah zbog onoga što je radio dao da iskusi i glad i strah.”(En-Nahl, 112.). Šta više, Allah, dž.š., je obećao da će zahvalnima blagodati stalno povećavati: “I kad je Gospodar vaš objavio: Ako budete zahvalni, Ja ću vam, zacijelo, još više dati.” (Ibrahim, 7.). Međutim, nezahvalnost Onome koji nam je dao Svoje blagodat, vodi čovjeka prema Allahovoj srdžbi i iskušenjima: „…Budete li nezahvalni, kazna Moja doista će stroga biti.“ (Ibrahim, 7.).Učenjaci islama su kazali se svaka blagodat koju ne prati zahvalnost Allahu, dž.š., pretvara u iskušenje.”

Na kraju, molimo Svevišnjeg Allaha, dž.š., da nas zaštiti od iskušenja zbog nezahvalnosti na blagodatima i da nas uvrsti među Svoje zahvlane robove: “Gospodaru moj, omogući mi da budem zahvalan na blagodati Tvojoj, koju si ukazao meni i roditeljima mojim, i da činim dobra djela na zadovoljstvo Tvoje, i uvedi me, milošću Svojom, među dobre robove Svoje!” (En-Neml, 19.) Amin!

Dr. Adis ef. Sultanović

Posljednje vijesti

KALENDAR DOGAĐAJA

01. January 2025.
11. January 2025.
18. January 2025.
08. February 2025.