Kako provesti ramazanske dane

“O vjernici, propisan vam je post kao sto je propisan onima prije  vas, da biste se grijeha klonili” (El-Bekare:183)

Ramazan je najodabraniji mjesec u godini. Za živote vjernika i vjernica predstavlja poseban period u kojem se napajaju duše, jačaju srca, povećava osjećaj mira i želje za činjenjem dobrih djela. Nagrada za post je neizmjerna. Njime se svaki čovjek koji posti u ime i radi Allaha dž.š. udaljava od problema i nedaća. Postom svoje biće usmjeravamo užvišenom Allahu dž.š. nadajući se njegovoj nagradi.

Mubarek ramazan je uveliko pred našim vratima. Svako od nas, teži da ramazanske dane provede na najbolji i najispravniji način, kako bismo zaslužili Allahovu dž.š, nagradu i Allahovu dž.š., milost. Osvrnut ćemo se na nekoliko najvažnijih odlika ramazana i savjeta kako živjeti mubarek dane.

  • DOVA. Dova postača se ne odbija. Zbog toga uzvišenog Gospodara trebamo moliti da nam olakša post; da nas očisti od grijeha i spasi od džehenemske vatre; da nas počasti sa mogućnošću činjenja što više dobrih djela; te da nam post ukabuli.

  • ISKRENOST. Iskrenost je uvjet svih ibadeta. Iskrenost je od skrivenih djela i niko je ne zna osim Allaha dž.š. i osobe koja je čini. Upravo zbog toga trebamo učvrstiti svoje namjere i iskreno, samo u ime Allaha dž.š. postiti kako bismo zaslužili obećanu nagradu propisanu za post.

  • NAMAZE OBAVLJATI U DŽEMATU. Namaz je stub islama. Prvo za šta ćemo biti pitani na sudnjem danu jeste namaz. Od ispravnosti namaza zavisi ispravnost i ostalih djela. Upravo zbog toga postač treba da pazi da ne propusti namaz, jer bi time doveo u pitanje svoj post.

  • IBADET, ZIKR, UČENJE KUR’ANA. Učenje Kur’ana je najbolji zikr, naročito u Ramazanu kada je i objavljen. Zikriti trebamo na svakom dozvoljenom mjestu i u svako dozvoljeno vrijeme.

  • POST SVIM SVOJIM BIĆEM. Trebamo se kloniti od grijeha. Kao što postimo stomakom tako trebamo postiti vidom (ne gledajući ono što je haram), sluhom (ne slušajući ono što nije dozvoljeno), jezikom (ne govoreći ono što je haram i što je bespotrebno. Odricanje od grijeha i jeste glavni cilj posta.

  • SADAKA. Znamo kolika je vrijednost sadake, a u mjesecu ramazanu nagrada za sadaku je povećana i postač to ne smije zanemariti. Trebamo udjeljivati ono što je nama drago, što je očuvano, i ono što će biti od koristi za primaoca sadake.

  • IFTAR I POŽURIVANJE SA IFTAROM. Kada nastupi akšamsko vrijeme treba požuriti sa prekidom posta. Hadis kaže: „Ljudi će biti u hajru sve dok budu požurivali sa iftarom.“ Poželjno je iftariti se neparnim brojem hurmi ili vodom. Trebamo voditi računa da ne pretjerujemo sa unosom obimnih količina hrane. Poslanik sallalahu alejhi ve sellem nam govori da hranom napunimo 1/3 stomaka, 1/3 vodom, a 1/3 ispunimo zrakom.

  • TERAVIH NAMAZ. Skrušeno se molite tokom teravih namaza. Ovaj namaz je najbolje obavljati u džematu za imamom, a ako klanjamo kod kuće trebamo oduljiti namaz što je više moguće.

  • ZADNJA TREĆINA RAMAZANA. Muhamed sallalahu alejhi ve sellem je u zadnjoj trećini ramazana ibadetio više nego u prethodnim noćima. Ovo se odnosi na sve vrste ibadeta: namaz, učenje Kur’ana, zikr, udjeljivanje sadake i sl. Od vrijednosti zadnjih deset dana Ramazana je i Lejletu-l-kadr, za koju uzvišeni Allah kaže: „Mi smo ga objavili u noći Kadr, a znaš li ti šta je noć Kadr? Noć Kadr je bolja od hiljadu mjeseci, meleki i Džibril s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se zbog odluke svake, spas je u njoj sve dok zora ne svane.“  (El Qadr 1-5)

Molimo Užvišenog Allaha dž.š., da upotpuni našu vjeru, te da ramazankse dane provedemo na način kako će on s nama biti najbolje zadovoljan.

Zinaid ef. Granić

BICC Carlisle Pennsylvania

Posljednje vijesti

KALENDAR DOGAĐAJA

11. January 2025.
18. January 2025.
01. February 2025.
08. February 2025.