Hutba: Sjemenka na Allahovom putu – dijaspora kao klas koji hrani budućnost

Hvala Allahu koji kaže:

وَمَن يُهَاجِرْ فِى سَبِيلِ ٱللَّهِ يَجِدْ فِى ٱلْأَرْضِ مُرَٰغَمًۭا كَثِيرًۭا وَسَعَةًۭ ۚ
“Ve men juhadžir fi sebilillahi jedžid fil erdi muragamen kesireten ve seaten.”
Onaj ko se seli Allahovim putem naći će na zemlji mnogo mjesta i obilje
. –  (En-Nisa 100).

Salavat i selam na Poslanika, njegovu porodicu, ashabe i one koji i danas istinski slijede Muhameda a.s. On je učio da svako od svog seljenja ima ono zbog čega ga je poduzeo. Svako svoj cilj nosi sa sobom i njemu je bićem poklonjen.

Poštovana braćo, cijenjene sestre,  vjerujemo da nam Allah daje smisao i svrhu gdje god se zanoćimo a kamoli zakućimo. Daje nam život kao zadatak. Čini nas odgovornim bićima. Pojedinačno ćemo doći pred Njega kao što smo sami došli od Njega.

Vjerovatno više neću imati priliku da stanem na ovaj minber. Imam samo jednu priliku za ovu hutbu ovdje kao što inače imamo na zemlji samo jedan život. U njega se Bog upetlja kada mu se obraćamo, jer vjerujemo da smo dio njegovog plana.

U Kur’anu stoji da će meleki reći onom što se požalio da nije mogo ništa na zemlji da je ona Allahova i da je prostrana da je morao potražiti gdje može ispoljiti svoje darovane sposobnosti.

Znamo kako je naš svijet dospio ovdje. Uglavnom mukom. Slušajući tog meleka, da će u tom zemaljskom prostranstvu naći selameta, i ispalo je ne samo sebi nego i onima što su ostali.

Vi ste ovdje ona sjemenka koju Bog poredi sa poklonjenim blagom na Božijem putu. Ona se žrtvuje ali iz nje nikne klas na kojem je stotine drugih sjemenki. Naša djeca u dijaspori su taj klas.

Ja i mnogi sa mnom smo došli da se zahvalimo vama koji ste rodili i rađate djecu koja čine da možemo uspravno hodati po zemlji. Koja nas čine ljudima za pokazati svijetu. Mi smo ta djeca i uvijek smo bili tamam da postanemo oni a onda nas dušman rastjera i otjera. Sad ste vi u rastjeranosti pokazali da nas ne mogu pobjediti. Da nam Bog ispunjava obećanje preko vas, jer veliko dobro se rađa s vašom i našom djecom baš ovdje i diljem naše dijaspore. Nekada ste tužni i štedite da idete kući tokom godine i mukotrpnih poslova, ali sjetite se da jedan mali narod ima vas velike, i da ste morali donijeti čak ovamo tu veličinu da se vidi jer samo se ovdje vidi, gleda i cijeni.

Utakmica je samo mala iskra one vrijedne djece koja žive u našoj dijaspori, oni tek govore i pravo rade, jer ste vi morali da preživite da oni žive i da drugi u Bosni zbog njih prežive i ponovo žive.

Ovdje su vaša djeca sva iz Bosne. Ona Bosnu ne dijele na gradove i sela, njima je ona sva samo jedno ime za jednu njihovu daleku kuću u kojoj još gori vatra za njih. I gori će dok ima i jedan čovjek u njoj.

Šta je Božiji dar, da oni svi osjećaju da su iz Bosne, kad je neki hoće dijeliti, oni je ne mogu zamisliti podijeljenu. Ona je njima srce kao i na karti. Molim Boga da tako i ostane.

Ja sam ovdje da vam kažem hvala u ime Bosne i najljepšeg i najboljeg naroda. Zaslužujete da budete domaćini i da vam opet svi dođu na kućni prag i kažu hvala na svemu.

Da vas Allah pomogne i podari vam dobra Oba svijeta. Amin!

Sadet ef. Bilalić
Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Gacko
Seattle, WA 26. juni 2026.

Posljednje vijesti